Innowacja edukacyjna z myślenia wizualnego.
Myślenie wizualne w edukacji? Czy twoi uczniowie potrafią uczyć się ze swoich notatek i zeszytów? Czy potrafią odszukać w zeszycie treści przywoływane przez ciebie których uczyłeś ich kilka lekcji temu? Moi niestety nie…
Taki stan rzeczy był w dużej mierze powodem dla którego zaczęłam się interesować myśleniem wizualnym w edukacji. To dlatego chwyciłam za mazaki i zaczęłam tworzyć swoje pierwsze rysunki, sketchnotki i notatki wizualne.
Na facebooku odnalazłam grupę MYŚLOGRAFIA stworzoną przez Agatę Baj i przepadłam…
Już wcześniej szukając ciągle nowych rozwiązań dydaktycznych zauważyłam, że trudne zagadnienia gramatyczne są łatwiej przyswajane przez uczniów jeśli przedstawione są w sposób obrazkowy, schematyczny, z użyciem koloru czy ikon. Widząc zainteresowanie uczniów tą techniką usprawniania uczenia się, oraz widząc realne efekty jakie notatki rysunkowe przynoszą jeśli chodzi o koncentrację uwagi, zainteresowanie tematem, lepszym zrozumieniem przyswajanych treści, chciałabym pomóc uczniom doskonalić techniki myślenia wizualnego i notatki wizualnej.
To właśnie dlatego powstała innowacja „Sketchnoting w moim zeszycie”.
Głównymi celami pracy na innowacyjnych zajęciach było:
– zapoznanie uczniów z elementami myślenia wizualnego, z zasadami tworzenia notatek, nabycie umiejętności rysunkowych,
– przekonanie uczniów do wykorzystywania myślenia wizualnego w tworzeniu WŁASNYCH notatek, zapisków, plakatów, projektów, prac wytwórczych ,
– wdrożenie do SAMODZIELNEGO tworzenia notatek, a co za tym idzie, wdrożenie do syntetyzowania, klaryfikowania treści, samodzielnego notowania przy jednoczesnym uczeniu się nowego materiału.
Czy warto?
Warto!!!!!
Zeszyty uczniów którzy uczęszczali na zajęcia „Sketchnoting w moim zeszycie” zmieniły się ogromnie. Linearne notowanie poszło w kąt. W zeszytach pojawiły się schematy, proste ikony rysunki, pełno jest koloru… Już nie słyszę pytań typu: „Czy to wszystko mamy przepisywać?”. To uczeń podejmuje decyzję co musi zapisać, czego z danego tematu nie wie, co jest warte zanotowania.
Notatki moich uczniów możesz zobaczyć tutaj: NOTATKI UCZNIOWSKIE
Więcej o myśleniu wizualnym w edukacji.

Zajęcia Sketchnoting w moim zeszycie Bank ikon myślenia wizualnego