O myśleniu wizualnym w edukacji słów parę…

Jeden obraz znaczy więcej niż tysiąc słów. Dlatego warto zminimalizować opis słowny, werbalny zastępując go obrazem. Przykładem mogą być tu znaki wizualne używane na całym świecie, jak ten z literą H sygnalizującą szpital, czasami hotel, hydrant, czy lądowisko dla helikopterów.
Nasz mózg lubi wszystko co wizualne: 'OUR BRAN LOVES, LOVES, LOVES VISUAL & IMAGINERY’ fromVisual note-taking for educators by W. Pillars

Prawdopodobnie lepiej przyswajamy informacje jeśli docierają one do nas dwoma kanałami jednocześnie. To może oznaczać, że nasz uczeń znacznie szybciej nauczy się np. nowego słownictwa jeśli podczas lekcji jednocześnie zobaczy zapis tego słowa i jego rysunkowy odpowiednik, np. AN APPLE. Sketchnoting świetnie sprawdzi się zatem podczas nauki języków obcych.

Wprowadzając wizualne elementy podczas lekcji wspomagasz zapamiętywanie i rozumienie swoich uczniów.

Nauczyciele który pozwalają uczniom tworzyć swoje kolorowe notatki wizualne realizują jedną z najważniejszych kompetencji czyli uczenie uczenia się. Żeby przygotować notatkę każdy musi poddać analizie i syntezie materiał którego się uczy. Robienie swoich notatek rozwija bowiem umiejętność organizowania i porządkowania treści, rozwija krytyczne i logiczne myślenie, rozumowanie, argumentowanie i wnioskowanie. Te treści można również znaleźć w podstawach programowych. Co nakłada na nas- nauczycieli obowiązek organizowania procesów edukacyjnych w taki sposób żeby te umiejętności rozwijać. Dlaczego zatem nie wykorzystywać sketchnotingu w edukacji? O umiejętności uczenia się naszych uczniów mówię więcej tutaj.

Czy myślenie wizualne w edukacji to dobry pomysł dla Ciebie i twoich uczniów? Oczywiście, ponieważ jako nauczyciele powinniśmy wybierać takie aktywności dla naszych uczniów, które uczą samodzielności, kreatywności i innowacyjności. Jeśli twój uczeń uczy się z notatek które sam stworzył, które wymagały od niego kreatywności, to z pewnością lepiej zapamiętał zanotowany materiał. Ucząc się notowania wizualnego twój uczeń uczy się nowych rozwiązań, nowego sposobu pracy, nowej metody. Możemy powiedzieć, że pozwalając na taki sposób notowania my nauczyciele wspomagamy przestrzeń edukacyjną w której uczniowie całkiem naturalnie podejmują innowacyjne działania.
Zobacz przykładowe notatki uczniowskie.
Pozwól bazgrać twoim uczniom, nawet jeśli ty sam nie rysujesz. Wykorzystuj proste rysunki podczas nauki, do wprowadzania nowych treści, do podsumowań i utrwalania materiału. Zapoznaj uczniów z technikami tworzenia notatek wizualnych, pokaż czym jest sketchnoting, czym jest myślenie wizualne, jak stworzyć swoją pierwszą notatkę wizualną. Niech efekty Cię zaskoczą!
Wszystkiego rysunkowego- Aga, eduNOTATKI
[…] pod nazwami notatka graficzna, sketchnotka, szkicnotka), którą chętnie posługują się też nauczyciele i […]