Czy sketchnoting w szkolnej ławce ma prawo bytu? Czy jest miejsce na myślenie wizualne w szkole? Dlaczego ta forma pracy z uczniem, a nie inna?
Odpowiedź jest wizualna, powyższa eduNOTATKA mówi sama za siebie.
Rysunek od zawsze towarzyszy mi w pracy nauczyciela. Na początku były to pomocnicze rysunki kredą na tablicy, później markerem na tablicy suchościeralnej. Następnie był etap markerów profesjonalnych, a w końcu tablet.
Dlaczego sketchnoting? Dlaczego myślenie wizualne? Czy rysunek w edukacji ma prawo bytu? Czy sketchnoting znajdzie swoje zastosowanie w uczniowskim zeszycie?
Tak!!!
Uczniowie to u w i e l b i a j ą!
Nawet jeśli nie rysujesz jak profesjonalista, a twoje rysunki są bardzo uproszczone, nie martw się. Twoje rysunki i tak sprawiają radość twoim uczniom. Wykorzystanie elementów myślenia wizualnego wspiera proces edukacyjny wprowadzając na lekcję zabawę oraz pobudzając uczniowską kreatywność i chęć działania. nauczycielskie sketchnotki skupiają uczniowską uwagę na omawianym zagadnieniu. Nawet jeśli sam nie rysujesz, pozwól rysować swoim uczniom. Graficzne notatki uczniów, ich sketchnotki, grafnotki, szkolne bazgroły zaskoczą cię nie raz. Na moich zajęciach uczniowie robią notatki wizualne z których sami chcieliby się uczyć, do których chętnie wracają oraz takie, które potrafią bez problemu odszukać w swoim zeszycie. Dlaczego? Dlatego, że robią je sami, stosując ulubione kolory, ulubione kredki, pisaki, dlatego, że mogą rysować, malować, robić użytek z marginesu, przyklejać kolorowe karteczki.
Tu przykłady takich uczniowskich notatek:








Bardzo podobają mi się edunotatki! Też jestem nauczycielem angielskiego i sporo rysuję, żeby wyjaśnić trudniejsze zagadnienia, ale nie zdawałam sobie sprawy, że można z tego zrobić aż tak fajne narzędzie. Dziękuję za inspiracje!
Świetna strona, spróbuję wprowadzać coś takiego na moich lekcjach. Czy w Lublinie planowane jest jakieś szkolenie/warsztaty z tego? Chętnie skorzystam 🙂
Dziękuję za miłe słowa. Jeśli będą warsztaty otwarte wstawię wpis i informację na FB eduNotatki. Teraz najczęściej szkolę rady pedagogiczne, lub nauczycieli w ramach współpracy z doradcami metodycznymi.