Present Continuous

Present Continuous


Mój sposób na uczenie gramatyki jest bardzo prosty. Łączę myślenie wizualne z regułami gramatycznymi, tak aby w jak najprostszy, atrakcyjny sposób przekazać zasadę konstruowania danej struktury gramatycznej.

Wszystkie prezentowane w tym wpisie notatki wizualne były wykorzystywane w praktyce na lekcjach, wszystkie okazały się niezwykle pomocne. Ponadto, jeśli chodzi o czasy wykorzystuję wymyślony z uczniami kod kolorystyczny.

Czas PRESENT CONTINUOUS to na moich lekcjach czas oznaczony kolorem ZIELONYM. 

Poniżej zdjęcie gazetki z zestawieniem  kolorystycznym jakiego używam wprowadzając inne czasy, po prawej Król ING.

Ze względu na konieczność użycia czasownika “to be”, pomocne okazują się poniższe notatki wizualne:

Jeśli nasi uczniowie opanowali czasownik “być”, z pewnością to najwyższy czas na wprowadzenie Króla ING’a. Wiemy, że w zdaniach w czasie teraźniejszym ciągłym koniecznością jest, aby przy czasowniku postawiona była końcówka -ing. Wymyślony gramatyczny bohater ING the KING pozwoli naszym uczniom zapamiętać, że ze względu na “swoją rangę i powagę” król ING musi być obecny zarówno w zdaniach oznajmujących, przeczących, jak i pytających. To on “rządzi” i jest W S Z Ę D Z I E!!! W końcu to król!!! Pomocny może okazać się również rysunek stworzony dla wydawnictwa Macmillan.


Notatka, która łączy wszystkie dotychczasowe rysunkowe elementy jest jednocześnie wizualnym przedstawieniem konstrukcji czasu. Kropki stanowią odpowiednik podmiotu, czasownik być jest tu BE(E), na końcu oczywiście ING.

Poniżej inny rodzaj szablonu czasu do uzupełnienia. Ta karta pracy doskonale nadaje się do zastosowania, kiedy oczekujemy od uczniów żeby to oni sami odkryli zasadę konstrukcji gramatycznej. Można uczniom podać przykłady zdań i poprosić o uzupełnienie szablonu. Zanim przystąpią do pracy, możesz zadać pomocnicze pytania: “Co zauważyliście we wszystkich tych zdaniach? Jaka końcówka stoi zawsze na końcu zdania? Co występuje po podmiocie? Czym różnią się te zdania?”.

Wszystie eduNOTATKI o Present Continuous tutaj:

Jestem ciekawa czy twoi uczniowie też polubią króla ING’a oraz BE(E)?

Pozdrawiają eduNOTATKI
  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany.